Haber

İspanya’da hükümet enflasyonla mücadele için yeni bir yardım paketi açıkladı

İspanya’da Pedro Sanchez liderliğindeki sol koalisyon hükümeti, Ukrayna’daki savaşın etkilerini hafifletmek için farklı önlemleri içeren toplam 10 milyar avroluk üçüncü ekonomik destek paketini açıkladı.

Başbakan Sanchez düzenlediği basın toplantısında enflasyon çabası kapsamında ekmek, ekmeklik un, süt, peynir ve yumurta gibi temel gıda kalemlerinden alınan vergilerin kaldırılacağını, zeytinyağı ve zeytinyağından alınan verginin ise kaldırılacağını bildirdi. makarnada yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülecek, ayrıca 4, 2 milyon işçi sınıfı haneye 200 avroluk doğrudan yardım çeki verileceğini duyurdu.

Hükümetin hazırladığı son pakette elektrik ve gaz fiyatlarındaki vergi indirimlerinin 6 ay daha uzatılması, sıkıntılı haneler için elektrik kesintilerinin askıya alınması ve yüzde 2’lik kira zamlarının sonlandırılması öngörülüyor.

Ayrıca, hükümetin artan maliyetlerle başa çıkabilmeleri için çiftçilere yeni sübvansiyonlar sunacağı ve bunun karşılığında çiftçilerden fiyatlarını düşürme taahhüdü isteyeceği kaydedildi.

Öte yandan, yoğun olarak gaz kullanan imalat sanayinin desteklenmesi için 950 milyon euroluk kaynak ayrılacağı belirtildi.

Temel gıdalardaki KDV indirimine rağmen hükümet, 31 Aralık’ta tüm tüketicilere uygulanan litre başına 20 kuruş zorunlu akaryakıt indirimini uzatmama kararı aldı. Sanchez, bu kararı “ortalama akaryakıt fiyatlarındaki olumlu seyire” bağladı.

Başbakan, hükümet olarak KDV indirimlerinin ve çiftçilere yapılan yardımların gıda fiyatlarına hızla yansımasını sağlayacaklarını da belirtti.

Sanchez, ülkedeki enflasyonun Euro Bölgesi ortalamasının (yüzde 10) altında olduğuna dikkat çekerek, kasım ayında yüzde 6,8 olduğunu hatırlattı.

Başbakan Sanchez, İspanya ekonomisinin 2022’de yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğini de söyledi.

İspanya’da 2023’te genel seçimler bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu